Şirket Kurmadan Faturalandırma Nasıl Yapılır?

Freelance çalışmanın zor taraflarını hepimiz biliyoruz. Çoğu işi faturalandıramadığınız için elinizden kaçırmak, şirket kuracak şartlarınızın henüz olgunlaşamaması veya yaptığınız işin sonunda elinizde alacağınızın garantisinin olmaması gibi zorlu süreçler durmadan karşınıza çıkabiliyor.

Bu sorunlar beraberinde bazı soruları veya çözüm arayışlarını getiriyor.

Örneğin;

Faturalandırma işlemini bireysel olarak yapabilir miyim?

Şirket kurmadan fatura kesmek mümkün mü?

Sadece Amerika’da bu işi yapan 60 milyon insan olduğunu biliyor muydunuz? Aslında sadece bu bilgi tüm sorularımızı cevaplıyor. Geriye kalan bu işi nasıl yapabileceğimizi öğrenmek.

Şahıs olarak faturalandırma yapabildiğiniz takdirde güven ve uzun süreli işler daha kolay olacak. Yapılacak sözleşme ile sürecin minimum ve maksimum fesih süreleri belirlenebilir. Durmadan yeni müşteri aramak yerine 6 aylık veya 1 senelik periyotlar ile antlaşmalı işlerinize odaklanabilirsiniz.

-Şahıs faturalandırma işlemi nasıl yapılır?

Şahıs faturalandırma işlemi serbest çalışma hayatında kullanılabilecek pratik bir yöntemdir. Bu konuda uzman rehberliğine ihtiyacınız olabilir. Dikkat edilmesi gereken birçok önemli nokta mevcut. Öncelikli olarak hizmet alan ve veren tarafların yasal gerekliliklerini bilmesi ve düzenlenmesi gereken belgeleri/detayları eksiksiz yerine getirmesi gerekir.

 
-Fatura’da ayrıntılar önemli!

Faturalandırmanın günümüzde iki yöntemi var. Biri dijital diğeri ise kağıt faturalandırma. Tek bir ortak nokta mevcut sizi yansıtmalı. Bu konu logo, renk paleti ve font seçimi ile sağlanabilir. Asıl zor bölüm ayrıntılar.

-Müşterinin Adı ve Adresi

-Sizin Adınız ve Adresiniz

-Özel Bir Fatura Numarası

-İki Tarafın da Vergi Numaraları

-Fatura Tarihi

-Ödemenin Yapılacağı Tarih

-Ödeme Koşulları

-Varsa Gecikme Cezaları

-Kabul Edilen Ödeme Yöntemi    vb. gibi konu, hizmet veya ürün özelinde olabilecek ekstra detaylar şahıs faturalandırması için gerekli dikkat edilmesi gereken noktalardır.


-Çevrimiçi faturalandırma hizmeti nedir?

Özel yazılım ve kullanışlı paneller ile işinizi kolaylaştıran bu sistem çoğu yükü sizden alıyor. Muhasebe sürecini otomatikleştiren ve dijital takibi mümkün kılan bu sistem profesyonel görünümlü yapısıyla da freelancerları mutlu edeceğine inanıyoruz. Çevrimiçi faturalandırma adeta muhasebenin modern hali diyebiliriz. Mevcut sistemin hantal yapısını ve denetlenebilirliğini bir üst seviyeye taşıyor.


-Fatura detayları nasıl belirlenir?

Bir serbest çalışan olarak faturalandırma detayları hangi ülke ile iş yaptığınıza bağlıdır. Her ülkenin kendi yasaları ve kuralları vardır. O ülke ile iş yapmak istiyorsanız bu kuralları bilmek zorundasınız.

Örneğin:

Avrupa Birliği’nden bir bağlantı bulduysanız, tarafınızdan sunulan tüm hizmetleri, KDV numarasını göstermeniz ve KDV ödemeniz zorunludur. Avustralya’da ikamet eden müşteriler için sağlanan tüm mal ve hizmetlerden Mal ve Hizmet Vergisi (GST) alınmaktadır. Kanada’da bile GST ücretlendirilir, yalnızca minimum satış seviyesinin altındaki bulunan mallar için geçerlidir.

Bizim ülkemizde serbest çalışma makbuzu olarak isimlendirilen sistemde %20 stopaj, %18 KDV ödemelerini tarafların bilmesi ve muhasebeleştirirken hesaplarına katması gerekmektedir.

 

Şirket kurmadan fatura kesmek tecrübe gerektiriyor!

Tek başına profesyonel görünüm ve detaylara hakimiyet işinizi kolaylaştırmaz. Bu konuda sizler için özel hazırladığımız tavsiyelerimizi paylaşalım;

  • Faturalandırma işlemi yapılırken sadece şirket bilgileri değil sizi işe almaktan ve faturanızı ödemekten sorumlu kişinin de bilgilerine sahip olmalısınız.
  • E-faturalandırma sonrasında fatura müşterinize e-posta yoluyla ulaşacaktır. Bu şekilde bir yükümlülüğünüz daha hafifleyecek.
  • Fatura gönderim sürecinizi ertelemeyin, iş antlaşmanız yapıldıktan sonra zaman kaybetmeden faturalandırma işleminizi gerçekleştirin. Yoksa sizin ödemeniz önceliklenme konusunda ödeme yapacak tarafın alt maddelerinde kalabilir.
  • Faturalarınızı sabit bir şablona oturtmak hem onu bir pazarlama aracı gibi kullanmanıza hem de kurumsal kimliğinizi oluşturmanıza yardımcı olacaktır.
  • Zamansız vazgeçişler ve risk almaktan korkan bir müşteri profili sizi daima strese sokacaktır. İş antlaşmanızın detaylarının yeterli konuya değindiğinden emin olun.

TPAYMENT ile tüm çözümler ve güvenli altyapı sizleri bekliyor. Uluslararası 131 farklı para birimi ve 5’ten fazla ödeme yöntemi ile geniş bir hacime sahip olacaksınız. Ödemelerinizi ertesi gün hesabınızda görmek müthiş olmaz mı?